KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI

2.12.2015  

Kızılcahamam Soğuksu Millî Parkı1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara'ya yakın olması avantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.

Arazisi volkanik bir sahadır. Bu nedenle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmaktadır ve bunlar kaplıca turizmi açısından da kullanılmaktadır. En yüksek noktası ise 1789 rakımlı Arhul Tepesi'dir. Sarıçam ağırlıklı (%65) orman yapısı içerisinde Karaçam (%24), Köknar (%6) ve Meşe (%5) de bulunmaktadır. - Flora yönünden de zengin bir bitki yapısına sahip iken bugün maalesef flora küresel ısınma nedeni ile yok olma tehlikesi altındadır. - Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunmaktadır. Sahanın 1/3'ü kullanma, 2/3'ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir. - Milli Park alanında boz ayıaltın çakalyaban domuzu gibi hayvanlar ve 35'in üzerinde kuş cinsi yer almaktadır. - Ayrıca soyu tükenmekte olan kara akbaba da Milli Park içerisinde koruma altına alınmıştır. - Parka bağlı olarak kurulmuş üretme çiftliğinde ise kınalı keklikçim keklik, şahinsülünbıldırcın ve güvercin bulunmaktadır.

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, restoranlar, turistik otel gibi mekanlar da yer almaktadır.

Özellikle Ankara'da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanıdır. Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan izin almak gerekebilmektedir. Güvenlik görevlileri, orman yangını ihtimalinin düşük olduğu ve az ziyaretçinin geldiği kış aylarında izin almadan geceleme yapmanızı dikkate almayabilir.

Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Yorum Yapın

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.