Önce Sertifika Sonra Arı ve Kovan

28.1.2016  

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından arı yetiştiriciliği alanında uzmanlaşmış üreticiler yetiştirmek ve “Ankara Balı” menşei ürününü yeniden canlandırmak için kurs açacaktır.

Kızılcahamam İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 05 Şubat 2016 Cuma gününe kadar talepler alınacak, Halk Eğitim Merkezleri tarafından 22 Şubat 2016 – 21 Mart 2016 tarihleri arasında arıcılık eğitimi verilecektir. Eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanan çiftçilere Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından %25 katkı payı, %75 hibe ile “15 adet arılı kovan ve arıcılık malzemeleri” desteği yapılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığının Arıcılığı Destekleme Projesi kapsamında, arıcılık faaliyetlerini artırmak ve daha verimli bir hale getirmek için arıcılık eğitimi verilmesi ve eğitim sonunda arı kovanı dağıtılması planlanmaktadır. Belirlenen kriterleri taşıyan, arıcılık sertifikası almak isteyen ve arıcılık alanında kendisini geliştirmek isteyen herkes Kızılcahamam İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvuru yapabilecektir.

KİMLER KATILABİLİR

  • En az okuryazar seviyesinde diploma sahibi olmak,
  • Arıcılar birliği üyesi olmamak,
  • İdaremizden daha önce arı kovanı almamış olmak,
  • *66 yaşından gün almamış olmak
  • *Başvurduğu ilçede en az 1 (bir) yıldır ikamet ediyor olmak,
  • Kamu personeli olmamak.

İSTENEN BELGELER

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Başvurduğu ilçede en az 1 (bir) yıldır ikamet ettiğini gösterir belge
  • SGK Hizmet Döküm Belgesi

Eğitime katılmak isteyen kişiler, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 05 Şubat 2016 Cuma gününe kadar gerekli evraklar ile başvurabileceklerdir.

Eğitim sonunda sertifika alanlara dağıtılacak arı kovanlarında 6 adet oğullu ve 4 adet boş çıta bulunmaktadır. Verilen her bir kovan için %25 katkı payı alınacaktır. Arıcılık için gerekli olan alet ekipman (Arı körüğü, sır bıçağı, arıcı mahmuzu, kovan kazıyıcı, arıcı eldiveni, arıcı tulum maskesi, arıcı fırçası) Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından temin edilecektir.

Her kişiye 15 kovan verilecektir. İlçelerde arılı kovan verilecek kişi sayısı daha önce idaremiz tarafından verilen kovan sayılarına göre belirlenecek olup, eğitim için gerekli kişi sayısı şartını oluşturamayan ilçelerdeki çiftçilere çevre ilçelerle birleştirilerek eğitim verilecektir.

Eğitim sonrası belirlenecek bir tarihte daha önce boş olarak dağıtılan kovanlar arılı bir şekilde geri alınarak, sertifika almaya hak kazanan kişilere verilecektir. İlçeler arası (yakın ilçeler hariç) kovan transferi yapılmayacaktır.

Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Yorum Yapın

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.